Uncategorized0WIBOR vs WIRON: Co warto wiedzieć o wskaźnikach stawek procentowych w kredytach hipotecznych

https://wiboroff.pl/wp-content/uploads/2023/02/AdobeStock_170527913_Easy-Resize.com_.jpg

Wiele umów kredytowych, zawartych przed 2023 rokiem, opiera się o zmienną stopę procentową. W takich sytuacjach wysokość raty kredytowej jest uzależniona od wartości wskaźnika WIBOR. Warto więc wiedzieć, co to jest WIBOR i kto steruje jego wysokością.

Wskaźnik WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate) jest to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom. Jest ona ustalana każdego dnia roboczego o godzinie 11:00. Z początkiem 2023 roku WIBOR jest stopniowo zastępowany nowym wskaźnikiem, zwanym WIRON. Likwidacja WIBOR z umów kredytowych nastąpi w 2025 roku, co oznacza, że kredytobiorcy, którzy zawarli umowy kredytowe przed styczniem 2023 roku, nadal powinni uzależniać wysokość swoich rat od wartości WIBOR.

W ciągu najbliższych dwóch lat likwidacja WIBOR nie będzie miała istotnego wpływu na kredyty hipoteczne z 2022 roku i wcześniejszych. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco śledzić dane dotyczące aktualnego WIBOR, ponieważ będą one miały decydujący wpływ na wysokość rat kredytowych. Informacje o aktualnym WIBOR można znaleźć na stronie internetowej GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/), która jest administratorem stawek WIBOR.

Po 2025 roku, jeżeli nie dojdzie do istotnych zmian w obowiązujących przepisach, banki będą zawierać aneksy do umów kredytowych, w których miejsce postanowień dotyczących WIBOR zajmą postanowienia związane z wskaźnikiem WIRON.

WIRON jest to nowy wskaźnik, opracowany przez Związek Banków Polskich, który ma na celu zastąpić WIBOR i umożliwić bardziej stabilne i przejrzyste określanie wysokości oprocentowania kredytów. WIRON jest wskaźnikiem opartym na realnych transakcjach zawieranych pomiędzy bankami, a nie jak to było w przypadku WIBOR, na deklaracjach i prognozach banków. Wprowadzenie WIRON ma na celu zapewnienie większej transparentności i przejrzystości na rynku kredytowym, a także zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa kredytów hipotecznych dla kredytobiorców.

Ostateczny termin likwidacji WIBOR z umów kredytowych został już ustalony, co oznacza, że kredytobiorcy powinni przygotować się do zmian, jakie nadejdą w najbliższych latach. Zmiana wskaźnika, na którym oparte są ich kredyty, może mieć wpływ na wysokość rat kredytowych, dlatego warto śledzić bieżące informacje na temat WIBOR i WIRON, by mieć pełną świadomość swoich zobowiązań finansowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *